Niezbędne informacje dla leasingobiorcy

Jak wziąć i czym jest umowa leasingowa

Obecnie, aby móc zostać leasingobiorcą, czyli osobą, która otrzymuje w ramach umowy leasingowej jakiś środek trwały w użytkowanie, trzeba być przedsiębiorcą. Co prawda istnieje również leasing konsumencki, który przeznaczony jest dla osób nie prowadzących własnej działalności gospodarczej, jednak nie jest on praktycznie spopularyzowany i mało która firma ma go w swojej ofercie. Przed podpisaniem umowy leasingowej konieczne jest otrzymanie decyzji leasingowej, którą obecnie firma może uzyskać nawet w kilka minut, dzięki nowoczesnym systemom. Jeśli wszystko jest w porządku to kolejnym etapem jest podpisanie umowy na leasing wybranego wcześniej środka trwałego. W umowie zawarte są wszelkie informacje na temat wysokości opłaty wstępnej, rat leasingowych oraz kwoty wykupu (jeśli podpisuje się umowę na leasing operacyjny). Dodatkowo, w trakcie umowy obowiązują również Ogólne Warunki Umowy Leasingu, gdzie są informacje o wszelkich kosztach, pozwoleniach, zakazach i postępowaniu w najróżniejszych przypadkach. Przed podpisaniem niezbędne jest zapoznanie się z tymi dokumentami.

Jaki leasing najlepiej wybrać

Nie można tutaj jednoznacznie powiedzieć, że wybór leasingu operacyjnego jest bezapelacyjnie najlepszy. Może być bowiem również tak, że w wielu sytuacjach to leasing finansowy okaże się lepszym rozwiązaniem. Nie jest on jednak tak promowany i wiele osób nie bierze go nawet pod uwagę przy planowaniu podpisania umowy leasingowej. Warto jednak postępować według takich kroków:
• Zapoznać się z obydwoma rodzajami leasinguleasing
• Przeprowadzić dokładną analizę firmy, która pozwoli na podjęcie decyzji, czy finansowanie leasingowe będzie bezpiecznym rozwiązaniem i który rodzaj leasingu najlepiej wybrać
• Przeanalizować różne oferty leasingowe
• Wybrać najbardziej odpowiednią
Szczególnie drugi krok jest tutaj bardzo ważny. Wiele firm w ciemno idzie w leasing i po roku finansowania okazuje się, że firma nie ma pieniędzy na dalszą spłatę leasingu i pojawiają się liczne problemy. Trzeba pamiętać o tym, że jest to poważna umowa, z której nie da się wykręcić i konsekwencje będą poważne. Jak do każdej innej decyzji biznesowej, także do tej trzeba podejść z rozwagą i „chłodną głową”.

No Comments, Be The First!

Your email address will not be published.

three × 3 =