Leasing w innych walutach

Tradycyjny leasing a leasing w walucie

Zdecydowanie najpopularniejszą formą finansowanie pozostaje leasing w złotówkach. Jest on najbardziej opłacalny dla większości polskich firm. Nie stwarza on żadnych problemów związanych z opłatami i ich wysokościami, co może mieć miejsce w przypadku podpisania umowy na leasing w walucie. Wiele osób, które prowadzi działalności gospodarcze zastanawia się jednak, czy może nie lepszym rozwiązaniem byłby leasing w obcej walucie. Z początku może wydawać się, że raty opłacane w jenach japońskich, frankach szwajcarskich oraz euro będą niższe. Dużo zależy także od tego, czy wybierzemy leasing walutowy czy dominowany.

Charakterystyka leasingu denominowanego

Leasing w walucie denominowany często okazuje się niekorzystny dla leasingobiorcy ze względu na zjawisko speadu. Słowem wyjaśnienia, jest to leasing w walucieróżnica między kursem kupna i sprzedaży danej waluty. W różnych walutach może wynosić on nawet do czterdziestu groszy. Jednostkowo wydaje się to nie wiele. Jeśli jednak obliczymy, że jedna rata to koszt tysiąca euro, to suma dodatkowa, którą przyjdzie nam zapłacić jest już całkiem spora, a mówimy tu o tylko jednej racie. Dzieje się tak, ponieważ leasingobiorca musi opłacać raty w złotówkach, mimo że w umowie wysokości ustalone są w walucie obcej.

Leasing walutowy – informacje

Leasing w walucie w tym przypadku opłaca się w obcej walucie, a nie w złotówkach. Jednak tutaj także są haczyki, które sprawiają, że nie koniecznie okazuje się to dobrym wyborem. Po pierwsze, wartość środka trwałego zwykle ustalana jest po kursie banku, który obsługuje danego leasingodawcę. A jak wiadomo, kursy w bankach nie należą do korzystnych. Tutaj zjawisko spreadu występuje w przypadku płatności wat, ponieważ ustala się jego wysokość opierając się na średnim kursie NBP. Różnica między średnim kursem, a kursem kupna może wynieść nawet kilkanaście groszy więcej, co spowoduje wzrost kwoty do zapłaty o około jeden procent. Może to wydawać się niewiele, jednak przy dużych inwestycjach kwota ta nie będzie mała. Dlatego też warto zastanowić się, czy leasing w walucie będzie najlepszym rozwiązaniem.

No Comments, Be The First!

Your email address will not be published.

two × 5 =