Leasing i miejsca jego wykorzystania

Współczesne narzędzie finansowe

Leasing można nazwać w skrócie jako pożyczenie dobra za cykliczną opłatą. Jest to forma finansowania, dzięki której wypożyczony samochód, sprzęt, oprogramowanie, nieruchomość obciąża nas tylko miesięczną opłatą, zaś sam wynajem nie jest jedyną korzyścią. Dostajemy możliwość rozliczania kosztów na podstawie amortyzacji (leasing finansowy) lub kosztu usługi (leasing operacyjny). Zwiększa płynność finansową przedsiębiorstwa i pozwala na szybki start. Niewątpliwie zakup nowego, a nawet używanego samochodu wiąże się z kosztem liczonym w dziesiątkach lub setkach tysięcy – a czasami potrzebujemy kilku. Możliwość leasingu samochodów pozwala na łatwe rozpoczęcie działalności gospodarczej, w której wymagana jest flota samochodowa dzięki porównywalnie niewielkiej miesięcznej opłacie. Często oferta proponowana przez leasingodawce jest korzystniejsza długoterminowo pod względem kosztu otrzymania dobra (które można wykupić pod koniec okresu umowy).

Nieruchomości – gdy brak firmie lokalu

Wiele przedsiębiorstw potrzebuje lokali – miejsc, w których będziemy przyjmować klientów, prowadzić standardową działalność, czy magazynować towar lub sprzęt. Rynek nieruchomości oferuje co prawda duży wybór – od budynków wolnostojących po mieszkania w blokach i kamienicach, które prawdopodobnie spełnią nasze wymogi, ale podobnie, jak w przypadku floty samochodowej wiąże się to z jednorazowym wydatkiem dużej kwoty pieniędzy. Obecnie bardziej opłacalną formą jest leasing, który szczególnie opłacalny jest, jeśli kwatery potrzebujemy tylko na określony okres czasu, ale niekoniecznie do końca okresu amortyzacji nieruchomości.

Sprzęt firmowy – tani i efektywny start

Niejednokrotnie chcąc rozpocząć działalność, która oferuje wiele podobnych usług (np. warsztat samochodowy lub biuro) potrzebujemy zróżnicowanego wyposażenia obiektu. Mogą to być telefony, komputery, oprogramowanie, wyposażenie serwisu samochodowego, interfejsy diagnostyczne itd. Często jest to wydatek, na który możemy sobie pozwolić już na początku, jednak czy jest sens wydawać wszystkie zasoby finansowe na sprzęt, który dopiero zacznie na siebie zarabiać, a ponadto sukces przedsięwzięcia nie jest gwarantowany? Zawsze należy rozwalić, czy leasing nie będzie lepszym rozwiązaniem.

Leasing i jego perspektywy

Wraz z rozwojem technologii rosną możliwości wypożyczania sprzętu. Dzieje się to głównie dlatego, ponieważ każde dobre, które jest związane z wysoką technologia posiada zawsze wysoką cenę. leasingSprawia to, że nawet najprostsze urządzenie może być nieopłacalne przy jednorazowym zakupie i forma opłaty miesięcznej za użytkowanie będzie bardziej opłacalna z ekonomicznego punktu widzenia (szczególnie kiedy za kilka lat wyjdzie nowszy model dobra – samochód, sprzęt, oprogramowanie). Dodatkowo wiele branży korzysta z prężnie rozwijających się technologii np. budownictwo, czy producenci samochodów i osoby z nich korzystające. Wszystko to sprawia, że leasing jest jedną z najbardziej pożądanych obecnie form finansowania i pozostanie jeszcze przez długi czas.

No Comments, Be The First!

Your email address will not be published.

four × 4 =