Leasing finansowy na samochód osobowy

leasing finansowy2

Jak to wygląda

Zacznijmy od tego, czym charakteryzuje się leasing finansowy. Na pewno wiele osób nie wie o tej odmianie leasingu, ponieważ jest ona niemalże nie promowana przez firmy leasingowej, stąd większość osób kojarzy tylko leasing operacyjny. Dla kogo więc dobrym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z leasingu finansowego? Nie ma specjalnych ograniczeń czy przeciwwskazań. Jeśli ktoś uzna, że te warunki są dla niego najbardziej odpowiednie to bez problemu można z niego skorzystać. Do cech charakterystycznych z pewnością zalicza się fakt, że w tym leasingu to klient otrzymuje w swój majątek środek trwały. A co za tym idzie to do niego będzie należał obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. I tutaj pojawia się kwestia tego, co można wpisać w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Jak zapewne większość dobrze wie, w przypadku leasingu operacyjnego jest to całość rat leasingowych, a więc zarówno część kapitałowa, jak i odsetkowa, oraz opłata wstępna. Leasing finansowy jest pod tym względem inny. Tutaj do kosztów można wpisać część odsetkową raty leasingowej oraz wspomniane wcześniej odpisy amortyzacyjne.

Brak kwoty wykupu

W leasingu operacyjnym występuje kwota wykupu, która decyduje o tym, czy klient pozostanie właścicielem leasingowanego środka trwałego po zakończeniu trwania umowy, czy będzie musiał dany przedmiot oddać. Jej wysokość jest różna i zależna od tego, ile w trakcie umowy zostanie zamortyzowane. Leasing finansowy nie posiada leasing finansowyczegoś takiego jak wykup. Dzieje się tak z jednej prostej przyczyny – w trakcie obowiązywania umowy na leasing leasingobiorca jest zobowiązany do tego, aby całą wartość danego środka trwałego poddać amortyzacji. Jeśli więc spełni te warunki to automatycznie po zakończonej umowie zostaje na stałe właścicielem pojazdu czy też innego środka trwałego.

Ubezpieczenie

W tym przypadku zarówno leasing finansowy jak i operacyjny jest taki sam. To firma leasingowa wybiera dla klienta ubezpieczyciela, z którym ma zawrzeć umowę. Oczywiście może on w tym przypadku liczyć na atrakcyjne zniżki, jednak mimo wszystko trzeba liczyć się z tym, że koszt takiego ubezpieczenia będzie większy, ponieważ umowa leasingowa kładzie na klienta wymóg wykupu pełnego pakietu ubezpieczenia.

No Comments, Be The First!

Your email address will not be published.

three − 2 =