Czym jest leasing bankowy
Na wstępie warto wyjaśnić każdemu czytelnikowi, który może do tej pory nie miał styczności z leasingiem – czym on tak właściwie jest. Najprościej ujmując jest to jedna z form finansowania inwestycji. Cały proces polega na tym, że firma leasingowa zakupuje przedmiot, którego potrzebuje klient i następnie mu go udostępnia. Klient, czyli leasingobiorca, za możliwość korzystania z tego środka trwałego uiszcza tzw. raty leasingowe, czyli opłaty okresowe w terminach i o kwotach ustalonych w umowie na leasing bankowy. Dodatkowo warto dodać, że klient ma również opcję wyboru leasingu operacyjnego lub finansowego. Ich różnice przedstawione zostały w dalszej części poradnika.
Leasing operacyjny
Leasing bankowy operacyjny jest z pewnością o wiele bardziej popularny od leasingu finansowego. Warto poznać jego charakterystykę. Na wstępie informacja, która odrzuca wiele osób chcących wziąć leasing, a mianowicie fakt, że przez cały okres trwania tego leasingu środek trwały, na który podpisaliśmy umowę leasingową znajduje się w ewidencji środków trwałych firmy leasingowej. Przejdźmy jednak do największych plusów, czyli tego, co można wpisać w koszty uzyskania przychodu. Są to raty leasingowe i opłata wstępna. Decydując się na to rozwiązanie trzeba także pamiętać, że po upływie umowy klient nie staje się właścicielem samochodu. Jeśli chce zostać jego jedynym właścicielem na stałe musi wpłacić kwotę wykupu.
Leasing finansowy
Tutaj jest nieco inaczej. Leasingowany przez nas przedmiot, w trakcie trwania umowy, znajduje się bowiem w ewidencji środków trwałych naszej firmy. Co za tym idzie, to my, czyli klient, jesteśmy odpowiedzialni za dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Co ważniejsze, to właśnie te odpisy wpisujemy w koszty uzyskania przychodu naszej firmy. Oprócz tego wpisuje się tam także odsetkową, inaczej finansową, część raty leasingowej. Tutaj nie ma także wykupu. Po prostu po zakończeniu trwania umowy na leasing bankowy klient staje się właścicielem danego przedmiotu na stałe. Nie musi w tym celu płacić żadnych dodatkowych opłat. Warto wspomnieć również o tym, że podatek VAT musimy zapłacić wraz z pierwszą ratą. W leasingu operacyjnym rozłożony jest on na taką samą ilość, jak liczba rat.
No Comments, Be The First!