Leasing – alternatywa dla zakupu
Każda firma korzysta ze sprzętu, floty samochodowej, oprogramowania lub nieruchomości. Na początku działalności należy podjąć decyzję – czy decydujemy się na zakup, a może wynajmiemy? Jeśli zdecydujemy się na wynajem, płacimy jedynie część wartości sprzętu lub samochodu co miesiąc, nie ponosząc pełnych kosztów oraz możemy korzystać z dobra przez krótki okres czasu. Firmy leasingowe, które oferują umowy na leasing zapewniają mnogość ofert, zaś każda z nich na różnych warunkach, mniej lub bardziej korzystnych dla klienta.
Zalety leasingu
Decydując się na wynajem dobra w postaci niezbędnych dla działalności przedsiębiorstwa aktyw jesteśmy zobowiązani płacić tylko mały odsetek wartości. Sprawia to, że nawet mała firma jest w stanie pozwolić sobie na własny samochód służbowy lub możliwość wykorzystania drogiego oprogramowania już od pierwszych miesięcy prowadzenia swojej działalności. Zapewnia to szybki start oraz nie obciąża finansów przedsiębiorstwa. Ponadto korzystając z umowy na leasing firma może odjąć podatek VAT od usługi leasingu, co zapewnia zwiększenie płynności finansowej.
Gdzie jest haczyk?
Wszystko co dobre ma swoją cenę. Firmy leasingowe często stosują kruczki w umowach, których niedopatrzenie może mieć fatalne skutki. Przykładowo – wynajmując auto w leasing możemy być zobowiązani do ponoszenia pełnej odpowiedzialności finansowej w przypadku szkód podczas wypadku samochodowego pomimo pełnego ubezpieczenia OC, a nawet AC. Innym przykładem może być zapłacenie kary za korzystanie z oprogramowania przez większą liczbę osób, niż jest w umowie lub niemożliwość darmowego, wcześniejszego zerwania umowy leasingu.
Czemu warto się przyjrzeć?
Firmy leasingowe w celu utrzymania dobrej opinii oraz jakości obsługi klienta zapewniają wsparcie telefoniczne oraz wiele regulaminów własnych usług na stronach www. Warto się im przyjrzeć lub wykonać telefon przez podjęciem decyzji o próbę współpracy z danym przedsiębiorstwem. Należy także zwrócić uwagę na rodzaje dóbr jakie oferują leasingodawcy pod względem amortyzacji. Z pozoru korzystna oferta na dłuższą metę, gdy planujemy wykup dobra po zakończeniu umowy może się nie opłacać lub być mniej owocna od, z początku, droższej oferty konkurencji.
A więc może wykup?
Dla zdecydowanego przedsiębiorcy, który posiada obwite zasoby finansowe wykup dóbr może okazać się lepszym rozwiązaniem. Może, ale nie musi. To do naszej decyzji należy, aby najpierw przeanalizować strategię, możliwości oraz potrzeby firmy, a następnie po przeprowadzeniu rachunku zysków i strat lub sprawdzeniu ryzyka zdecydować się na pełny zakup lub wybranie się do firmy leasingowej po leasing. Oczywiście, po zakończonej umowie i tak możemy wykupić środek trwały, a więc mamy dość niskie koszty miesięczne w trakcie trwania umowy i niski wykup po jej zakończeniu. Co jednak zdecydujemy powinno być czysto naszą decyzją, z której wiemy, że będziemy zadowoleni oraz przyniesie zyski, a nie straty.
No Comments, Be The First!